Підсумки інтерактиву у Луцьку «Замовник Вас вікористовує. Що робити?»

10 березня в Луцьку, вже в п`ятий раз провели семінар-інтерактив «Замовник Вас вікористовує. Що робити?»

IMG_6712

Практично всі проблемні кейси учасників Луцького інтерактиву «Замовник вас використовує. Що робити?» могли б бути вирішені за допомогою поділу контракту на складові. Однак, логіка поділу контракту відрізнялась, бо всі випадки були різні:

1) Замовник використовує швидкоплинність розвитку технологій для безкоштовного upgrade продукта (під нові версії софта) під виглядом bug fix-a.
a. Як змінити давно «устаканені» відносини з клієнтом, які вже не зручні для нашого бізнесу?
Рекомендації:
— Не забувайте проаналізувати і прописати в контракті версії ПЗ (а також конфігурацію середовища), на якому ваш продукт гарантовано має працювати (і виглядати) так, як визначив замовник.
— Обов’язково узгодьте з клієнтом, що таке «дефект» (а що дефектом не є), які дефекти є неприйнятними, які є «середньої» тяжкості і які не вважаються серйозними (defect severity). Чітко визначайте в контракті, яка кількість якого типу дефектів є допустимою для приймання продукту замовником (сплати грошей) і які дефекти мають бути усуненими безкоштовно.
— Оформлюйте окремим контрактом всі роботи по підтримці продукту. Узгодьте з клієнтом і пропишіть в контракті, які види робіт вважаються «підтримкою»: доопрацювання продукту під environment , який не визначений в основному контракті, bug fix, тощо.

IMG_6696

2) Замовник маніпулює нашою самооцінкою (ви же професіонали!) і бажанням sales якнайшвидше закрити угоду: терміни і бюджет проекту були узгоджені без визначення об’єму робіт (але контракт ще не підписаний).
a. Як цьому випадку виправдати це «Ми же професіонали»?
Рекомендації:
— Якщо неможливо змінити терміни і/або бюджет, але контракт ще не підписаний (якщо вже підписаний – спробуйте зробити додаток до контракту), слід виділити окремим контрактом фазу для визначення об’єму робіт, що має бути виконаний до встановленого терміну в межах встановленого бюджету. У випадку 2 місячного проекту ця фаза має тривати близько тижня і коштувати символічно.
o Таким чином ви доводите свій професіоналізм і тестуєте клієнта на готовність платити.
— Для визначення об’єму робіт (на першій фазі, яка йде окремим контрактом) рекомендуємо проаналізувати аналог майбутнього продукту, зробити перелік функцій (робіт), які необхідно зробити, оцінити їх (вартість/термін виконання) і запропонувати замовнику розставити пріоритети. Шляхом сумісної роботи з клієнтом з цього списку обираються ті функції, які мають бути втілені в першій версії продукту.
o Таким чином у вас є можливість продовжити співпрацю і підписати контракт на доопрацювання продукту.

IMG_6707

3) Замовник не заплатив за роботу (під кінець проекту продукт вже був йому не потрібний).
Рекомендації:
— Якщо ви ще не впевнені в клієнті – розбивайте ваші контрактні відносини на настільки дрібні фази, наскільки це можливо.
— Один із учасників говорить, що варто сходити в суд, каже – грошей ви вряд чи отримаєте, але це неоціненний досвід і фан (можемо порекомендувати цей шлях, якщо ви маєте міцні нерви і добре почуття гумору ).

Окрема дискусія розгорнулася навколо питання, чи варто відмовлятися від клієнта. Це вже рішення вашого бізнесу, але що обов’язково варто зробити – провалідувати клієнта (запит в google чи пошук відгуків на freelance – біржах вам допоможуть :)).

IMG_6713

Дякуємо хлопцям та дівчатам активність, LITaC: Lutsk IT-сluster і коворкінгу «Репортер» за допомогу з організацією і компанію InternetDevels за найбільшу кількість учасників.

Tags: , ,

Comments are closed.